
Prosadit svůj nápad ve světě internetu je v dnešní době velmi náročné. Na to nestačí jen nápad. Dnes k tomu, aby jsme se prosadili potřebujeme revoluční nápad nebo peníze. A právě takový nápad za milión, který změnil život a fungování na internetu se zrodil v hlavě dnes už téměř 29 letého miliardáře Marka Zuckerberga.
Tento chlapík může za to, že všude okolo nás můžeme slyšet věty typu: Nechám ti zprávu na Facebooku, ty nejsi na Facebooku?, Dej lajk mojí fotce a podobně. Tvůrce tohoto dnes už fenoménu se narodil 14. května 1984 v městečku Dobs Ferry ve státě New York, jedné židovské rodině. Už v dětství ho zajímal svět počítačů a programování. Za doby studia na střední škole s přítelem dokonce vytvořili mp3 přehrávač, o který projevili dokonce zájem některé firmy. Oni ho neprodali a důvod se už asi nedozvíme. Po skončení studia na střední se Markovi podařilo dostat na prestižní Harwardskou univerzitu. Studium na Harwardu ho příliš nenaplňovalo a tak ho považoval až za druhořadou záležitost. Svůj čas raději využíval pro programování a tvorbu vlastních projektů. Dá se řící, že facebook mu vyšel až na třetí pokus. Už jeho první projekty na univerzitě nesly prvky sociální sítě. Jeho první sociální síť měla za úlohu vyhledat jména všech studentů, kteří byli zapsaní na stejné přednášky. Druhý pokus přinesl už něco víc. Studenti mohli prostřednictvím internetu hodnotit fotografie studentů jiných univerzit. Tento projekt mu ale přinesl problém v podobě sporu se školou, která ho obvinila, že se jIvo Matěj naboural do studentské databáze. Do třetice se mu podařilo nakódovat projekt, který mu měl zabezpečit kariéru miliardáře, i kdyby v té době o tom nemohl tušit ani on sám v těch nejdivočejších snech. Tady se zrodila sociální síť Facebook a byla naprogramovaná za necelé dva týdny.
Facebook jak ho známe dnes, byl původně stvořený pro univerzitu Harward. Jeho popularita rostla raketovou rychlostí a Mark se ho rozhodl spřístupnit i okolním univerzitám, jako byli Stanford nebo Yale. Poptávka po připojení do této sítě neutichala a tak se nakonec ze školního projektu stalo něco, co pohltilo celé Spojené státy a poté celý svět. Po tomto úspěchu se časem strhl boj o to, kdo vlastně za Facebookem stojí. Přišli obvinění, že Mark Zuckerberg celý zdrojový kód ukradl školnímu týmu ConectU.com, když s nimi v druhém ročníku měl spolupracovat. Toto obvinění nebylo nikdy dokázané a údajně tento spor stále probíhá. Bezvýsledné. Ať už jejich soud dopadne jakkoliv, jedno je jisté. Facebook přinesl do světa internetu revoluci a nadobro změnil způsob komunikace.
V roce 2006 měl víc jak 7 milionů uživatelů, a tak začal dýchat na krk tehdy největšímu internetovému gigantovi jménem MySpace, který byl sice od Facebooku odlišný, ale také sdružoval komunity lidí po celém světě. Toto číslo přilákalo více významných společností, které se snažili si z tohoto slibného internetového koláče kus odtrhnout. Firmy jako Microsoft, Viacom nebo Yahoo se snažili navzájem přebíjet svoje finanční návrhy, ale neúspěšně. Yahoo dokonce nabídlo Markovi jednu miliardu dolarů, on ji odmítnul a pracoval dál na svém projektu. Poté ho společnost Microsoft přesvědčila a získala dvouprocentní podíl za sumu 240 milionů dolarů. Tento výhodný prodej mu poskytl dost financí na další experimenty, které měli být časem aplikované. Po roce 2007 Mark dal příležitost i svobodným vývojářům, kteří mohli pro tuto sociální síť tvořit vlastní aplikace. Vzpomeňme si na populární hru Rarm mánia nebo Mafia Wars, které jsou neuvěřitelně populární jen díky propojení s Facebookem. Dnes se na tuto síť připojí asi 800 milionů uživatelů, Mark Zuckerberg se stal osobností roku v magazínu Time, je v žebříčku miliardářů a to všechno stihl v čase, kdy jeho vrstevníci ještě přemýšlejí nad tím, čeho chtějí ve svém životě dosáhnout. Mark Zuckerberg měl jednoduše “kliku”. A tak vytvořil ze surfování po webu uplně nový směr a přinesl uplně novou internetovou vlnu, na které se veze i neuvěřitelné množství Čechů.