Ať už je pro vás pojem „myšlenková mapa“ nový, nebo jste v oboru trochu více zaběhlí, tato psychologická pomůcka může usnadnit vaši práci více, než si možná myslíte. Myšlenkové mapování je skvělá forma jak podat vaše nápady ve vizuální formě. Proč se tedy zdržovat s poznámkovým blokem? Myšlenková mapa vám pomůže s kreativitou, pamětí a řešením problémů efektivněji.
Co je vlastně myšlenková mapa?
Myšlenková mapa je v podstatě diagram, který propojuje informace a nápady s určitým středovým subjektem. Nemusí mít zásadně radiální tvar – můžete si nakreslit třeba i strom s rozvíjejícími se větvemi plnými informací. Důležité je, že myšlenková mapa má jeden střed. Uprostřed by se měla vyskytovat bublina s hlavní myšlenkou, kolem které se vaše nápady točí. Kolem této bubliny nakreslete další a další. Nezapomeňte je vždy spojit čárou s myšlenkou, na kterou navazují.
Na co můžete takovou mapu použít?
Odpověď je jednoduchá. Myšlenkovou mapu můžete použít prakticky k vyřešení jakéhokoliv úkolu, který vyžaduje myšlení nebo učení. Zapojte mapu při studování cizího jazyka, ale i při budování své vlastní kariéry nebo lepších návyků. Použijte ji při řešení problémů, vytváření knižního obsahu nebo při interaktivních prezentacích a brainstormingu se svým týmem pracovníků.
Proč jsou myšlenkové mapy lepší než poznámky?
Důvodů, proč mohou být myšlenkové mapy efektivnější než ostatní metody zaznamenávání poznámek, je hned několik. V prvé řadě, jde o grafický objekt, při kterém můžete používat nejen slova, ale i obrázky, šipky, barvy, čísla… A proto je výsledek mnohem efektivnější, než poznámky v souvislém textu. Je vědecky dokázáno, že kombinace slov a obrazů je až šestkrát zapamatovatelnější, než samotná slova. Další důvod – i když třeba mapa obsahuje velké množství informací, stále vám ukazuje jeden velký sdružený subjekt, do kterého kdykoliv a kamkoliv můžete přidat myšlenku, která vás zrovna napadla. Je to také velmi intuitivní forma uspořádání myšlenek, protože váš mozek pracuje s myšlenkami podobně – neustále hází jednu přes druhou, nemá je jen tak sepsané někde v seznamu položek. Díky myšlenkové mapě velice rychle a jednoduše můžete generovat z vašeho mozku nové nápady a jste povzbuzeni k prozkoumávání jiných kreativních cest.
Jak začít?
Pokud máte zrovna nějaký nevyřešený problém či úkol, vezměte si papír a tužku a začněte hned. Doprostřed napište zadání úkolu a kolem něj začněte přidávat své nápady. Zvažte všechna pro a proti a ptejte se otázky – kdo, co, proč, jak, kdy,… Pro vytvoření myšlenkové mapy vám ale nemusí posloužit jen papír. V dnešní moderní době elektroniky a podobných vymožeností stačí zadat do vyhledávače „myšlenkové mapy online“ a dále už si určitě poradíte sami. Hodně štěstí a dobrých nápadů!