Walt Disney je muž, jehož jméno je navždy zapsáno v historii světové kinematografie a v názvu sítě parků, ve kterých můžete potkat oživlé hrdiny jeho filmů. Kromě své výjimečné fantazie je majitelem dvaatřiceti Oscarů, pěti cen Emmy, pěti čestných doktorátů a svého času jeden z nejbohatších lidí Ameriky, kterému se podařilo žít tak, aby se neustále bavil.
Je důležité zažít nejdříve neúspěch
Narodil se 5. 12.1901, matka Flora byla původem Němka, otec Elias irský Kanaďan. Spolu se čtyřmi sourozenci žil na farmě v Marceline, kde byl život těžký, avšak představoval nejlepší základ pro jeho budoucí profesi. Jeho dětství se ani zdaleka nepodobalo pohádce, už jako desetiletý spolu s bratrem Royem vstávali den co den o půl čtvrté, aby roznesli noviny pro zákazníky jejich otce, který koupil malou firmu na distribuci novin v Kansas City, a to za každého počasí. Kromě toho pracoval jako poslíček v cukrárně. Právě při roznášení novin si uvědomil, že se dá žít i jinak, když chodil ke dveřím vilek místních prosperujících podnikatelů, tehdy sám sobě přísahal, že jednoho dne bude úspěšný.
Pokusy o první kresby přišli, když měl Walt šestnáct let. Matka mu podepsala žádost o pas, na které se udělal o rok starší a díky tomu ho přijali za šoféra sanitky Červeného kříže ve Francii. Kresby, které posílal z Evropy domů mu noviny odmítli zveřejnit, ale navzdory tomuto neúspěchu po návratu prohlásil, že chce být umělcem. Přišli však další pády a neúspěch. Začal pracovat v reklamní agentuře, měl dvacet let a jako mladý perfekcionista snil o nezávislosti a celý výdělek vkládal do výroby filmů. Velmi rychle zbankrotoval.
Spával na malém gauči v dílně a jednou týdně se chodil na nádraží osprchovat. Přesto se rozhodl pustit do náročného projektu – Alenka v říši divů. V červnu 1923 v polovině natáčení Alenky si sbalil svůj jediný šedý oblek z voskovaného plátna a nasedl do vlaku. Směr: Hollywood. “Byl to velký den, když jsem nastupoval do vlaku. Cítil jsem se volný a šťastný. Dodnes jsem přesvědčen, že je důležité zažít nejdříve pořádný neúspěch. Všechno, co se mi dosud stalo, mě utvrdilo v tom, že chci dělat jediné: být režisér a točit filmy.”
Všechno zlé je pro něco dobré
I když je Walt světoznámý jako průkopník animovaného filmu, mnohé překvapí fakt, že on ve skutečnosti své filmy nekreslil. Navrhoval a rozpracovává jejich příběh, často byl animátorem děje, charakter a pohyb postav zahrál, ale na kreslení měl vždy jiné lidi.
Proslavila ho postavička myšáka Mickeyho, díky níž se hovořilo o Waltu jako o inovátorovi, protože najednou přišla na plátno myš, která se smála, tančila, zpívala a protože Walt nemohl najít vhodného kandidáta, který by namluvil tohoto myšáka, propůjčil mu svůj vlastní hlas.
Rok před vypuknutím první světové války překonal Walt těžkou ztrátu, smrt matky, se kterou se vyrovnal v dojemné filmové scéně, kde ukázal smrt matky srnečkem Bambi.
Roku 1950 měla ohromný úspěch kreslená celovečerní Popelka, po ní Peter Pan. Waltovo studio se extrémně rozrostlo. Proto založil WED, společnost Walter Elias Disney, zapsal ji do obchodního rejstříku, uzavřel smlouvu s Walt Disney Production a získal tak licenci na prodej značky Disney. Naléhavě si kladl otázku: “A čím se budu bavit odteď?” Brzy na ni znal odpověď. Disneyland, který je dodnes nejnavštěvovanějším zábavním parkem všech dob. Walt Disney zemřel 15. prosince 1966. Jeho průmyslové filmové impérium ale úspěšně funguje dodnes.