Za úspěšnými produkty jako byli Ceisovy atomové hodiny, první vědecká kalkulačka, kalkulačku do ruky, osobní počítač, barevné tiskárny či tonery HP stojí dva muži. Dva mladí muži William Hewlett a David Packard v roce 1939 založili firmu. Poznali se během studia a firmě dali název podle svých počátečních písmen z příjmení – Hewlet (H) a Packard (P) HP. K založení firmy je inspiroval profesor Frederik E. Terman, který byl expertem na rádiové inženýrství. Oba dali dohromady své úspory – 538 dolarů a to byl jejich první kapitál do firmy. Svůj byznys rozjeli v garáži v Palo Alto (Kalifornie) a zde také dali dohromady jejich první výrobek – zvukový oscilátor 200A, který byl vyroben na základě Hamletovy diplomové práce. Tato garáž je dnes historickou pamětihodností v Kalifornii. Mezi jejich prvních zákazníky patřilo i studio Walt Disney.
Hewlett byl odborníkem ve vědeckých oblastech a Packard byl zase chytrý obchodník. Díky tomu se výborné doplňovali a díky tomu již v prvním roce měla jejich firma malý zisk. Když vstoupila Amerika do 2. světové války musel William Hewlett sloužit jako důstojník v americké armádě a tak řízení firmy vedl David Packard. V těchto začátcích ani nemohli tušit, že jednou je čeká obrovský technologicky úspěch a mnozí budou kopírovat jejich výrobky jako např. Samsung jejich tiskárny, a tonery a Canon, osobní počítače, kalkulačky atd..
Po válce se Hewlett vrátil do firmy a stal se viceprezidentem – CEO. Firmě se dařilo více a více a tak i rostla. V padesátých letech měla firma HP již 200 zaměstnanců a do roku 1958 se tento počet zvýšil na 2000 a jejich roční výnos se zvětšil z 5 milionů na 30 milionů dolarů. V roce 1957 firma HP také vstoupila na akciový trh – burzu. V té době přišli s něčím novým pro své zaměstnance. Nazvali to HP Way a patřili tam velmi dobré podmínky pro zaměstnance: zdravotní pojištění, flexibilní pracovní doba, zaměstnanecké rozhovory s vedením a mnohé další. Tento styl vedení se projevil hlavně v 70-tých letech, když firma neměla velké zisky a procházela krizí. Zatímco jiní propouštěly, společnost Hewlett Packard prohlásila, že každý zaměstnanec bude mít v pátek neplacené volno. Toto opatření trvalo 6 měsíců, než se firma dostala z finančních problémů.
Zajímavostí může být i to, že Wiliam Hewlett i přesto, že byl hlavním ředitelem firmy, velmi rád navštěvoval vývojářská centra a sám se podílel na vývoji nových technologií. Například stál u zrodu vědecké kalkulačky.
Obrovským přelomem pro firmu byl vývoj laserových tiskáren v 80-tých letech. HP sice nebyla první firma, která je vyvinula, ale jako první je začaly sériově vyrábět. Tato tiskárna byla uvedena na trh v roce 1985, tiskla v rozlišení 300dpi a prodávala se za 3500 dolarů. V roce 1990 již cena této tiskárny byla 1000 dolarů a o další tři roky později byla uvedena první barevná laserová tiskárna. Tím, že začaly ve velkém vyrábět tiskárny, dali tak zrod i jiným firmám, které se zaměřily na výrobu tonerů a jejich doplňování do tiskáren – např. tonery Epson.
V roce 2002 se firma spojila s firmou Compaq. Toto sloučení se stálo společnost HP 19 miliard dolarů. V té době firmu Compaq vedla úspěšná žena jménem Carleton S. Fiorina, která sice věděla, jak firmu řídit, ale neměla jasnou podnikatelskou vizi do budoucna. V roce 2005 neustálá kritiku, která se na ni valila a tak odstoupila. Její odstupné, plat 20 milionů dolarů ji pěkně zajistil do konce života. Dočasným prezidentem se stal Robert Wayman a po něm nastoupil Mark Hurd, který řídí firmu dodnes. Mark Hurd chtěl řízení firmy zjednodušit a tak sloučil dvě firemní divize do jedné. Kvůli tomu nastalo v HP i velké propouštění a také chtěl omezit zaměstnancům penzijní programy a zdravotní zvýhodnění. Propustilo se 14500 zaměstnanců a tím byl pověstný styl HP Way pohřben. Dnes je společnost HP jedním z největších výrobců tiskáren a také předním výrobcem osobních počítačů.